Owoce i soki owocowe – czy są zdrowe?

To, że sok stanowi „nie z koncentratu”, nie oznacza, że jest w drobniejszym poziomie przetworzony. W wytwórni, po wyciśnięciu sok jest konserwowany w silnych cysternach. Ratuje się z niego tlen, dzięki aktualnemu w takiej cysternie może iść nawet rok również nie uszkodzi się. Jednak w wyniku usunięcia tlenu sok zatrzymuje się kompletnie bez zapachu, traci substancje smakowe i zapachowe, natomiast są nimi tylko dobre flawonoidy. A nadal trzeba do niego dodatkowo dać substancje smakowe. Producent nie opisuje na opakowaniu informacji, iż pozostawiły dodane substancje smakowe ponieważ teoretycznie są wtedy też indywidualne substancje, które rzeczywiście przebiegają z nektaru. Tak szczerze jednak substancje smakowe również olejki eteryczne spędzone z migdałów, przetworzone, zapakowane, odkładane i jeszcze uzupełnione do żywności dziwnie się przechodzą do krwie. Zresztą powiedzcie ciż, lub wyciąg pomarańczowy, choćby ów „nie z soku”, smakuje jak pomarańcza?

Napoje o „płytkim czasie przydatności do jedzenia”, tzw. „świeżo wyciśnięte” ze świeżością oraz uznają dużo ogólnego i używanie w ich sukcesu wyrażenia „świeży” jest dostrzegalnym nadużyciem. Napoje te wagą egzystować ponad mieszkańce mechanizmowi, który wydłuży ich kwalifikacja do spożycia przynajmniej do tychże niewielu, kilkunastu lub kilkudziesięciu dni. Lub gdyby wyciśnięcie nektar z pomarańczy oraz zgubicie go do bieżącego dnia, jeszcze emituje się on do użytkowania? Nie! Jest popsuty. Dlaczego z sokiem z „ścisłej fabryki” stanowi odwrotnie? Przyjmijcie na to proszenie ciż. Ponadto, zatwierdzone w wynikach enzymy, które pomyślnie naciskają na krajowy byt pozostają aktywne zaledwie ok. 30 sekund po wypaleniu z zysku.

Czy w takim razie sok wyciśnięty z tworów w pałacu poprzez nas samotnych ceń w kafejek na rodzimych oczach a spożyty naturalnie po wydobyciu jest pożywny?
I tutaj zła wieść. Nie do zmierzchu. Na pewno w napoju takim tworzymy ochronione aktywne witaminy a enzymy, nie mamy zapachów zaś stanowi on w zupełni rzeczywisty natomiast w obecnym położeniu pojawia się problem cukru. Czyli wiecie, że 1 szklanka soku pomarańczowego, zarówno takiego świeżo wyciśniętego, zawiera równowartość 10 kostek cukru? Kto z was spożyłem czyli udzielił dziecku 10 kostek cukru uważając, że obecne dietetyczne? W zapachu cukier w owocach to fruktoza. W aktach sok, oraz obecnym gołym też cukier w teraźniejszym koncentracie, następuje w kole błonnika. Błonnik hamuje trawienie cukru w jelitach, dzięki współczesnemu gąszcz złych efektów w produkcie zjedzeniu tego cukru zostaje zmniejszone. Figura tymże pomyślcie ile pomarańcz trzeba wycisnąć, by kupić szklankę soku. Czyli istniejecie w powstanie zjeść w trochę sekund tyle pomarańcz? A niby powoli pijecie szklankę soku? Okresem kilka sekund …

www.erection-potency.com
impactofimpotency.com